Zoznam: 1.Prečo zviera áno, 2.Prečo zviera nie, 3.Pravidlá spolužitia, 4.Výcvik, 5.Starostlivosť, 6.Aké krmivo, 7.Potreba a čistota, 8.Pohyb vonku, 9.Deti a zviera


Prečo zviera áno
Človeka v každej dobe sprevádzali nejaké zvieratá, či už chcené (šľachtené na spolužitie a úžitok), alebo nechcené (rôzni škodcovia).
Zviera v byte by malo spĺňať nejaké očakávania: buď bude strážiť byt, alebo bude len vhodný spoločník na prechádzky, alebo bude spoločník pre deti, alebo má slúžiť ako doplnok časti bytu (akvárium, terárium, voliéra s vtáčikmi). Podľa toho si vyberieme druh a veľkosť zvieraťa.


Prečo zviera nie

Zviera v ľudskom obydlí navždy zostane odkázané na človeka - svojho pána, nikdy nedospeje do samostatnosti a aj v tých najzákladnejších potrebách bude vyžadovať ľudskú pomoc. Preto ak človek zvažuje kúpu zvieratka, mal by vopred vedieť, či naň bude mať dostatok času, či bude schopný venovať mu potrebnú starostlivosť, či mu napokon zviera nezostane len na príťaž.
Ak človek očakáva len občasné spríjemnenie dlhej chvíle, alebo chce zviera ako imídžový doplnok, radšej nech sa poobzerá po nejakom prístroji, ktorý sa dá zapnúť v čase núdze a vypnúť v čase vyťaženia.


Pravidlá spolužitia
Aby bolo spolužitie človeka a zvieraťa príjemné, treba hneď na začiatku určiť presné pravidlá, ktoré by mal dodržiavať každý člen domácnosti, aby zviera nebolo zmätené.
U nás platia najmä tieto:
1. Pes je len pes a je spokojný, že môže poslúchať svojho pána.
2. Pes má určené svoje miesto na oddych, kde ho nikto nevyrušuje. Miesto na oddych mu vyhradí vodca svorky.
3. Najprv pán, potom pes. Toto pravidlo platí vždy. Pri zmene poradia môže pes nadobnúť pocit prevahy.
4. Keď pes žerie, nikto ho neruší. Pes v žiadnom prípade nedostáva sústo pri stole, keď jedia ľudskí členovia svorky.
5. Pes je naučený na pravidelný režim vychádzok, pričom treba rešpektovať jeho fyziologické potreby.
6. Psa treba vhodne zamestnávať a motivovať, aby z nudy nezačal vystrájať v duchu: Od dobroty nevie, čo so sebou.


Výcvik

S výcvikom je vhodné začať zhruba vo veku pol roka. Skôr to nemá veľký zmysel, lebo pes je len šteniatko - spoznáva svet ako ľudské deti.
Formou hry by sa malo naučiť reagovať na svoje meno a na zavolanie prísť. Pri nácviku privolania sa celkom jednoducho dá využiť návnada, odmena za poslúchnutie. Zásadnou chybou je po privolaní psa uviazať na vôdzku a odtiahnuť domov. Pes si príchod spojí s niečím nepríjemným a v budúcnosti miesto poslúchnutia začne pred svojím pánom utekať.
Naučiť psa základnej poslušnosti je rovnaké, ako naučiť dieťa slušne sa správať. Pes sa bude vedieť v spoločnosti orientovať a majiteľ sa zaňho nebude musieť hanbiť.
Aj vo vyššom veku platí, že opakovanie je matka múdrosti. Ak máte možnosť, navštevujte so svojím psom cvičisko.
My sme s Aškou v klube Eurocanis Humenné, kde sa pravidelne stretávame a výcvik prioritne zameriavame na canisterapiu.


Starostlivosť
Starostlivosť o zviera spočíva v udržaní dobrej zdravotnej a psychickej kondícii.
Psa treba pravidelne - raz ročne, dávať zaočkovať proti štandartným chorobám (besnota R, parvoviróza P, psinka C, hepatitída H, leptospiróza L, kotercový kašeľ BbPi2). Okrem toho ho treba zbavovať vnútorných parazitov - bežne 3x ročne, u súk je odčervovanie vhodné po skončení hárania, keďže parazity sa chystajú na zahniezdenie v budúcom potomstve a vo veľkom sa rozmnožia.
K príjemnému vzhľadu psa patrí čistá vyčesaná srsť bez zápachu. To sa dá dosiahnuť u dlhosrstých plemien pravidelným česaním, u krátkosrstých je to česanie a utieranie handrou. Časté kúpanie nie je prospešné.
V psychickej pohode udržíme zviera dostatočným zamestnaním. Neznamená to, že zviera si celý deň nemá čas oddýchnuť, ale že mu vyhradíme aspoň chvíľu každý deň, kedy sa môže s nami zahrať, vybehať, uvoľniť, vyblázniť.


Aké krmivo
Najlepšie také, v ktorom má zviera obsiahnuté všetky potrebné výživové zložky, vitamíny a stopové prvky, kde je vyvážený pomer tukov a bielkovín a po požití ktorého majiteľ ľahko odprace po svojom zviratku exkrementy.


Potreba a čistota
Niektorí ľudia si mylne myslia, že majitelia zvierat majú doma nehygienické prostredie. Nie je to pravda, lebo práve vtedy si človek dá záležať na tom, aby si doma udržal poriadok, aby sa na zvieracích labkách nenanosila dnu špina.
Psovi netreba po každej prechádzke drhnúť laby a kúpať srsť. Celkom stačí pretrieť laby vlhkou handrou a telo vyutierať v prípade, že sa vonku srsť začľapkala v daždi alebo v topiacom sa snehu. Samozrejme, po zablatenej prechádzke sprcha neuškodí. Dôležité je však zviera dobre vyutierať, aby pri opätovnej vychádzke najmä v zime vonku mokré neprechladlo.
My doma pravidelne denne vysávame, umývame a v období hárania zmývam podlahu aj niekoľkokrát denne.
Učiť psa vykonávať potrebu len vonku je základ. Nie je vhodné byť pohodlný a určovať psovi miesto na potrebu napr. na balkóne, aby si neskôr pes nezvykol na to, že potreba sa robí len vnútri.


Pohyb vonku
Ak má pes dostatok času na svoje potreby vonku, pravdepodobne sa ani nestane, že si potrebu vykoná v byte. Ak sa tak stane, vôbec nie je vhodné pchať do výkalov psovi ňufák. On vie, že to mal robiť vonku, len nepoznal súôsob, ako to mal dať najavo.
Preto je vhodné naučiť psa na pravidelnosť. Obyčajne má každý tvor potrebu vyprázdniť sa po zobudení, po prijatí väčšieho množstva potravy a pred spaním. Nesúrte psa, a najmä, neberte ho späť dnu hneď po vykonaní potreby. Pes si zafixuje, že len čo potrebu vykoná, končí sa prechádzka a úmyselne bude vykonanie potreby odďaľovať, len aby bol dosť dlho vonku. Nebudete mať z prechádzky radosť ani vy, ani váš pes.


Deti a zviera
Pre obe strany je takéto spolužitie veľmi prospešné. Treba stanoviť pravidlá a treba dbať na ich dodržiavanie. Platí zásada, že dieťa skúma svet okolo seba živelne a pes aj v tej najpriateľskejšej podobe navždy zostane šelma s loveckými pudmi, preto ich nikdy nemožno nechať bez dozoru. Nemusí to mať šťastný koniec (z vlastnej skúsenosti, keď mi susedov pes vzorne pri búde za plotom odhryzol ucho).