PES Z ÚTULKU

Rozhodnutie
Ak vám nezáleží na pôvode psa a máte chuť urobiť dobrý skutok, môžete sa ujať psa z útulku.
V útulku často končia psy, ktoré nepasujú do dovolenkových plánov svojich majiteľov, alebo nemajú správne návyky, alebo jednoducho svojho majiteľa stratili. Často sú to aj psy, čo vyrastali bez kontaktu s človekom a včlenenie do ľudského spoločenstva im naháňa strach.

Každý pes má svoju minulosť
Psy v útulku majú za sebou neraz pohnutú minulosť a z rozličných dôvodov sa stali vyhnancami. Preto si vybrané zviera dobre preskúmajte a ubezpečte sa, že je pre vás to najvhodnejšie.
Psovi treba poskytnúť dostatok času na udomácnenie. S trpezlivosťou a láskou sa dá spriateliť aj s tým najproblematickejším psom. Dôležité je nenechať psa z útulku voľne behať dovtedy, kým nepochopí, kto je jeho nový majiteľ a kde má nový domov.

Komu dajú zviera?
Záujemca o psa z útulku najprv musí vyplniť dotazník, v ktorom odpovedá na otázky súvisiace s rodinnými pomermi žiadateľa, časovými možnosťami a priestorovými podmienkami.
Psa nedajú do opatery záujemcovi, ktorý nespĺňa optimálne podmienky na chov. Je dôležité, aby sa pes z útulku dostal na dobré miesto, čím sa minimalizuje možnosť jeho vrátenia späť. Pre psa by to bola ďalšia negatívna skúsenosť navyše.

Je možné psa vrátiť?
Možno pes z útulku nesplní hneď na začiatku vaše predstavy, ale chceto len čas a trpezlivosť. Ak sa len trošku dá, pokúste sa svojho nového zverenca od tejto skúsenosti ušetriť. Samozrejme, nikto vás nebude nútiť držať psa proti svojej vôli. Ak sa už rozhodnete psa vrátiť, tak len na miesto, odkiaľ ste ho vzali. Ak viete o lepšom domove pre osvojené zviera, mali by ste to útulku oznámiť.

11 dobrých rád
Nedávajte istý čas psovi dolu obojok
To vám umožní ísť s ním kedykoľvek von bez toho, aby ste psa museli dotýkať.

Hladkanie
Nezačnite svojho nového psa hneď hladkať! Môže mať s ľudským dotykom zlé skúsenosti a zo strachu chňapne po vašej ruke. Pohladkáte ho vtedy, keď nadobudne istotu, že mu neublížite.

Keď pes žerie
Nedotýkajte sa misky s krmivom, kým sa pes nenažerie! Nemôže vedieť, či mu nechcete krmivo vziať.

Hra so psom
Ak psovi hádžete hračku (loptičku, šišku, konárik), musíte mať vždy dva na prestriedanie. Uchytený predmet je totiž psova korisť a násilné vyberanie z papule si môže pes zle vysvetliť.

Klopanie alebo zvonenie pri dverách
Pes inštinktívne bráni svoje teritórium a brechaním oznamuje prítomnosť cudzej osoby. Ak zúrivo breše, zavrite ho do druhej miestnosti, nedržte ho za obojok.
Známe osoby za dverami môže pes ohlasovať radostným brechotom.

Vrčanie
Zapamätajte si situáciu, kedy pes vrčí a snažte sa jej v budúcnosti vyhnúť. Nehrešte ho, ani naňho uprene nehľaďte, mohl by sa cítiť ešte viac ohrozený, alebo mohol by si to vysvetliť ako výzvu na súboj. Radšej jeho pozrnosť odpútajte nejakou maškrtou, alebo ho vezmite na prechádzku.

Keď je pes útočný
Nikdy psa nasilu nevyháňajte z jeho miesta, radšej ho k sebe privolajte maškrtou. (U mnohých psov je veľká maškrta obyčajná detská piškóta.)

Nikdy psovi nehádžte jedlo pod stôl
Ak to aj predsa chcete urobiť, najprv sa mu prihovorte, aby vedel, komu patrí tá ruka.

Neklbčite sa s ním
Pes nevie odhadnúť dopad svojej sily na ľudské telo a svojím spôsobom hry môže spôsobiť poranenie, alebo klbčenie môže prerásť do nechceného súboja.

Ak máte staršieho psa
Skôr, než sa ho dotknete, prihovorte sa mu a približujte sa k nemu spredu. Vekom otupený,i zmyslami vás nemusí hneď spoznať a v momente prekvapenia sa môže začať brániť.

Psovi nikdy nič neberte
Ak mu chcete niečo zobrať, považuje to za korisť, ktorú si musí brániť. Ak od neho chcete niečo predsa vziať, musíte mu ponúknuť náhradu, ktorá dostatočne upúta jeho pozornosť.