VODNÝ ŽIVOT POKRAČUJE
Aj keď už niekoľko týždňov nepršalo a teploty sú tropicky vysoké, v mláke na sídlisku je stále aspoň malé množstvo vody.
Dospelé mloky bodkované už začiatkom júla mláku opustili a začali žiť suchozemským životom. Takmer ukončený vývoj majú aj žubrienky rosničky zelenej a kunky žltobruchej. Len zopár žubrienok a lariev mloka bodkovaného je ešte odkázaných na priazeň počasia a vodu v mláke.
V mláke pri kostole je pusto. Slnko vysušilo aj posledné kvapky vody, zem je rozpukaná. Vodné slimáky sa zabúdkovali a snáď prečkajú do nasledujúceho dažďa a obdobia hojnosti.

Letu kraľuje hmyz
Na Zemi žije najviac zastúpený kmeň Arthropoda - článkonožce a v ňom najpočetnejšie zastúpenie má trieda Insecta - hmyz.
Sídlisková mláka v týchto horúčavách hmyz priam láka. Na hladine obratne pobehuje korčuliarka vrchovská (Gerris gibbifer). Vyhľadáva utopený hmyz, ktorý vyciciava, ale aj aktívne loví hmyz padnutý do vody. Veľmi častou obeťou na mláke je cikádka dubová (Jassus lanio).
Pod hladinou žije niekoľko druhov potápnikov (Acilius sulcatus, Agabus bipustulatus), krútňavec obyčajný (Gyrinus substriatus).
Okolo sa zlietajú osy - presný druh radšej neskúmam a tiež kutavky (Sphex maxillosus, Ammophila sabulosa).
V slnečných lúčoch sa priam blýska nádherné modro sfarbené šidielko obyčajné (Coenagrion puella).
A aká by to bola vodná plocha, keby v jej blízkosti chýbali komáre? Ich požieračov je tam neúrekom, ale na každej hostine sa niečo zvýši.

Okrem toho, mláka slúži ako napájadlo pre drobné vtáctvo a zdroj potravy pre užovky.

Medzičasom som sa stretla aj s predstaviteľmi VLK-a, no len sme smutne skonštatovali, že kým sa aj východ republiky dostatočne nezdevastuje, ľudia nebudú mať potrebu tu niečo chrániť nezávisle na tom, že niektoré druhy majú priam európsky význam.

V Humennom, dňa 21. VII. 2006.