PRÍCHOD PSA DO DOMÁCNOSTI

Pred príchodom psa treba mať nachystaný obojok, vôdzku, misku na vodu a misku na krmivo.

Miesto na odpočinok
Aby sa pes v domácnosti dobre cítil, musí mať vyčlenené stabilné miesto, kde sa môže utihnuť, keď nechce byť rušený. Malo by to byť miesto s dobrým výhľadom bo priestoru, chránené pred prievanom a najlepšie v tmavom kúte miestnosti.
Miesto má byť opatrené podstielkou, ktorá sa dá vyprať a zodpovedá veľkosti zvieraťa. Pre menšie psíky sú vhodné prútené koše. Nie je vhodné nechávať psa ležať na kamennej dlažbe, môže mu to v budúcnosti spôsobiť zdravotné problémy, alebo sa mu môžu na kĺboch vytvoriť akési obranné zhrubnuté výrastky kože.

Pes v záhrade
Pre strážneho psa na otvorenom priestranstve je nevynhutná búda chránemá pred vetrom. Dlážka a steny by mali byť izolované a vchod by zásadne nemal byť na náveternej strane.
Pri extrémne nízkych teplotách by mal mať pes vyhradené miesto aspoň v predieni domu.

Možné nebezpečenstvá
Psovi treba prispôsobiť celú domácnosť. Šteňa je veľmi zvedavé, preto treba z jeho dosahu odstrániť všetko, čo by mohlo byť nebezpečné.

Chemikálie a čistiace prostriedky
Všetky vrátane chemických prostriedkov proti burine a škodcom, hnojivá a iné odkladajte do uzavretých priestorv chránených pred prístupom psa.

Ihly a ihlice
Nenechávajte voľne odložené ostré predmety.

Šteňa všetko rozhryzie
Pred šteňaťom nie sú bezpečné ani elektrické káble. Treba ich opatriť ochrannou lištou a poistkou, ako pred malými deťmi.

Strmé schody
Schody treba zabezpečiť napr. detkou ohrádkou.

Záhradné jazierko, bazén
Oboje treba ohradiť, bazén prikryť a jazierko upraviť tak, aby pes nemal problém dostať sa z neho von.

Prevoz psa autom
Ak chcete psa priviezť domov autom, bolo by vhodné, aby ste boli dvaja: jeden šofér a jeden doprovod, ktorý bude dohliadať na to, aby sa pes nepriplietol šoférovi pod nohy. Je vhodné nedať psovi niekoľko hodín pred cestou jesť, ak by mu prišlo cestou nevoľno, aby nepovracal auto. Čím dlhšie cesta trvá, tým viac prestávok je nutných. Vonku držte psa na vôdzke, aby neušiel a nestratil sa.

Udomácňovanie psa
Na začiatku je dobré vziať si kvôli psovi pár dní dovolenky, aby sa v prítomnosti majiteľa zoznámil s novým prostredím a nadobudol istotu.

Nový domov
Po príchode domov doprajte psíkovi poobzerať sa v novom domove a dôkladne oňuchať všetko, o čo má záujem. Ukážte mu jeho miesto na odpočinok, hračky a misku s vodou. Vodu má mať k dispozícii počas celého dňa. Prvý deň nepozývajte nikoho na návštevu, nech sa pes najprv dostaočne zoznámi a zblíži s členmi rodiny. Deti treba asi trošku mierniť, aby neboli na psa príliš hlučné.
Od prvého dňa musíte byť na psa dôslední; čo nesmie robiť neskôr, nesmie robiť ani v prvý deň.

Nehoda alebo nácvik hygieny
Každému sa môže pritrafiť nehoda, najmä u šteniat to nie je nič neobvyklé. Ak doma objavíte kaluž alebo kôpku, nerobte zbytočne krik. Pes i tak vie, že to tam nemal urobiť, len ešte nepozná spôsob, ako dať najavo svoju potrebu. Po psovi odpracte, miesto dôkladne vydezinfikujte a položte naň igelit, aby pes necítil pach, ktorý by ho tam opäť lákal.
Najmä psi vo veku, keď už dvíhajú nohu, môžu nadobudnúť pocit, že si musia svoje nové územie označkovať. Vtedy psa treba vyhrešiť a zobrať von na prechádzku. Útechou môže byť aspoň to, že ak si už raz doma teritórium ozančil, viac to neurobí, lebo len ťažko sa doma nájde konkurent, ktorý by ho preznačkoval.
Na prechádzke vonku si treba všímať psa, kedy si vykoná svoju potrebu a najmä zozačiatku ho za to chváliť, aby pochopil, že niečo také sa robí len vonku. Doma si potom treba všímať správanie psa. Niektorí psi sa domáhajú ísť von škrabaním pri dverách, iní zas pri dverách zostanú mlčky stáť, alebo intenzívne chodia po byte za svojím majiteľom a pri akomkoľvek náznaku pohybu k dverám sú pri nich hneď - nachystaní vyraziť von. Vtedy netreba otáľať a psa hneď brať von, predídete tak opakovaniu nehody. Niekedy je lepšie zbytočne sa prejsť von, hoci pes potrebu nerobí, než potom doma zažiť sklamanie z nechcenej kôpky alebo mláčky.

Bez matky a súrodencov
Prvé noci môže šteňa skučať, vrčať, brechať, bedákať, lebo mu chýba matka a jeho súrodenci, s ktorými bol donedávna v tesnom kontakte. Psiemu mláďaťu sa však dá pomôcť. Skôr, než si psíča vezmete domov, dajte chovateľovi uteráčik, aby ho položil k matke a šteňatám a psík bude aj v novom domove ešte chvíľu cítiť dôverne známu vôňu svojej prvej rodiny.
Nepodľahnite nutkaniu zobrať si roztomilé šteniatko do spálne a už vôbec nie do postele! Môže sa z toho stať zlozvyk, ktorý sa pes nikdy neodnaučí. Hoci je pes člen rodiny, isté ľudské výsady by nemal požívať.

Hra so psom
Všetky psy - malé, veľké, mladé i staré - sa potrebujú občas zahrať. Zásadne sa hrajte so psom len vtedy, keď vás na to sám vyzve. Vyčleňte mu jeho hračky doma. Ak bude mať chuť hrať sa, bezpečne vás vyhľadá a so šibalským pohľadom a vrtením chvostíka sa bude dožadovať hry.
Ak chce pes oddychovať, netreba ho rušiť.

Dvíhanie šteňaťa
Len samica vie dvihnúť svoje mláďa špeciálnym spôsobom za kožu na zátylku, kým sú mláďata ľahké. Psa neslobodno dvíhať za kožu, ani za predné laby! Pes nemá kľúčne kosti a ľahko môže dôjsť k natiahnutiu šliach a svalov, ktoré spájajú predné nohy s trupom.
Jednou rukou psovi prodoprite hruď popod predné laby a druhou rukou podoprite zadnú časť tela.