DIEŤA A PES

Zodpovednosť
V živote dieťaťa má akékoľvek domáce zvieratko veľký význam. Dieťa postupne nadobudne k zvieraťu hlboký citový vzťah. Prostredníctvom psa si deti osvoja dôležité vlastnosti - schopnosť vziať na seba zodpovednosť za niekoho druhého, vytrvalosť, trpezlivosť, ohľad na potreby druhého.

Pes - utešiteľ
Mnohé deti hľadajú u psa útechu, najmä ak majú pocit, že ich dospelí nechápu, alebo ak sa niečoho boja (strach z tmy). Keď dieťa vidí, že pes sa nebojí, aj ono prestane mať strach.
Pes je často spoločníkom detí - jedináčikov, aj keď ako náhrada súrodenca to nikdy nie je adekvátna.

Pes ako ochranca a tréner
Pes dieťa vždy ochraňuje. Výraznejšie sa tento vzťah prejavuje z pozície suky, ktorá si deti "adoptuje" za vlastné.
Dieťa sa vďaka tomu učí chápať, čo je to vernosť a oddanosť.
Naša Aška vždy strážila kočiar pred obchodom, do ktorého sa nedalo vojsť s kočiarom. A to až tak dôsledne, že nikto sa neodvážil ku kočiaru priblížiť, hoci bábätko plakalo a možno by bolo bývalo stačilo len podať cumlík, či pohojdať.

Deti sa so psom rady hrajú, naháňajú a šantia. Dôležité je nikdy nenechať dieťa so psom bez dozoru, lebo dieťa môže psa vyplašiť - alebo opačne.
Dieťa musí mať stanovené presné pravidlá, čo so psom smie a čo nikdy nesmie robiť, ako má so psom zaobchádzať!
Pravidlá v našej domácnosti:
1. Aška má svoje miesto, kde ju neslobodno vyrušovať
2. Aškine krmivo má svoje miesto v miske a odtiaľ sa neberie
3. Ašku pri žraní neslobodno vyrušovať, ani inak obťažovať
4. Aške neslobodno z tlamy nič ťahať, pokiaľ sama nepustí
5. Ašku nekŕmime pri stole
6. Aška je napriek svojej veľkosti stále pes, nie kôň
7. Aška nesmie ísť do spálne a detskej izby
Netreba zdôrazňovať, že ju neťahajú za srsť a čnejúce časti tela, hoci ona znesie aj skúmanie ňufáka a očí od detí, nesmú jej hučať okolo uší a nesmú sa po nej váľať.
Pes nie je hračka, nedá sa vypnúť, ani odložiť.

Dieťa sa môže zúčastňovať na starostlivosti o psa, môže pomáhať s kefovaním srsti, predkladať potravu, ale pokiaľ nemá dieťa u psa autoritu, nemožno dieťaťu zveriť plnú starostlivosť.
Dieťa môže zobrať psa na prechádzku samo až vtedy, keď pes plne rešpektuje pokyny dieťaťa a berie jeho povely vážne. Najmä u veľkých psov je dôležité, aby dieťa aj fyzicky dozrelo na vedenie psa (nech sa nestane, že pes stiahne dieťa pod auto na vozovku, alebo sa pustí do bitky s iným psom).

Pes a bábätko
Predpokladám, že nikto si nebude k bábätku zaobstarávať ešte aj psa, tak sem napíšem len informácie, ako to môže fungovať, ak bol pes pred bábätkom.
Pes vycíti, že žena čaká bábätko (chovateľky isto poznajú, ako každý pes ovoniava v čase menštruácie). Aby nezačal žiarliť, treba sa mu venovať rovnako ako predtým a postupne ho na bábätko pripravovať (ak mal neobmedzený pohyb po byte a voľný prístup do postele, treba aspoň zredukovať pobyt psa v spálni).
Keď sa bábätko narodí, je dobré ešte z pôrodnice poslať po rodinnom príslušníkovi (obyčajne po manželovi) nejaú detskú vecičku napáchnutú vôňou bábätka a dať ju ovoňať psovi. Pes tak lepšie identifikuje dieťatko po príchode domov.